HSA Enerji M10 Teknolojisiyle Güneş Paneli Üretimine Başladı

HSA Enerji, Manisa OSB’ de Bulunan Fabrikasında Türkiye’deki İlk 11 Busbar M10 Yarım Hücre Teknolojisine Sahip Güneş Paneli Üretimine Başladı

Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanındaki öncü şirketlerinden HSA Enerji, tam otomasyona dayalı fotovoltaik modül üretim tesisini Manisa’da kurdu.

Güneş Enerji Sistemleri (GES) ile yenilenebilir enerji alanının güçlü yatırımcılarından HSA Enerji, 110 milyon lira yatırımla Türkiye’de 11 Busbar M10 yarım hücre teknolojisine sahip 530 W+ güneş panellerini üreten ilk enerji şirketi oldu. HSA Enerji’nin maliyetleri azaltan ve verimliliği yükselten Mavi Çam Güneş Panelleri, Türkiye’de güneş enerjisinin en düşük maliyetle üretilmesine imkan sağlayarak sektörde öncü olma özelliğini taşıyor.

Artan elektrik talebi ve elektrik maliyetleri tüm dünyada ve ülkemizde alternatif, yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji kaynaklarının daha fazla kullanılması için somut adımlar atılması gerektiğini gösteriyor. 2021 yılının Eylül ayında Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde seri üretime başlayan HSA Enerji; üstün performansı ve kalitesi ile güneşten sağlanacak enerji verimliliğini maksimum seviyeye çıkaracak teknolojiyi paydaşlarına sunuyor.

En Önemli Seçeneklerden Biri Güneş Enerjisi

Yenilenebilir enerji kaynakları arasında en güçlü alternatif olan güneş enerjisi, en düşük maliyetli enerji kaynağı olma özelliği ile çok fazla tercih ediliyor. Mavi Çam Güneş Panelleri’ni üreten HSA Enerji, güneşten elde ettiği enerjiyi çok daha uygun maliyetle üretirken güneş enerjisini diğer enerji kaynaklarına kıyasla daha rekabetçi konuma taşımak için AR-GE çalışmalarına devam ediyor. Mavi Çam Güneş Panelleri, yere monte FV santralleri, çatı FV sistemleri, yüzen FV santralleri ve FV tarım entegre güneş sistemleri olarak farklı şekillerde kullanılabiliyor.

HSA Enerji Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Mehmet Doğan, “Güneş Enerjisi, günümüzde yenilenebilir enerji kaynakları arasında elektriği en düşük maliyetle üretme imkânı sunan enerji kaynağı. Enerji ekosistemlerinin güneş panelleri gibi teknolojilerle dijital hale getirilmesi, dünyada artan elektrik enerjisine olan talebi de karşılayacak. Bu bağlamda bizlerin de ana amacı, güneşten elde ettiğimiz elektriği en kaliteli sistemlerle ve en düşük maliyetle üretmektir. Bu nedenle biz de Türkiye’de bir ilk olan %23 verimli 11 Busbar M10 yarım hücre teknolojisini kullanarak geliştirdiğimiz Mavi Çam Güneş Panelleri’nin üretimine geçtik” şeklinde konuştu.

Küçük Fark – Büyük Etki, 182mm Yarım Hücre Teknolojisi

HSA Enerji, Manisa OSB’de 10.000 m2 kapalı alanda kurduğu fabrikasında ilk fazı 250MW, ikinci fazla 500MW kapasiteli, tamamen otomasyona dayalı fotovoltaik modül üretim sistemini faaliyete geçirdi.

Güneş enerjisi ve güneş panellerinin önemine değinen Doğan, sözlerine şöyle devam etti;

“Güneş enerjisi panellerinde satın almayı etkileyen ana kriterlerden biri hücresel modüllerin verimliliğidir. Modül sıcaklığının artmasından kaynaklanan düşük güç ve verim kaybı, panellerin teknolojisini daha da önemli hale getiriyor. “182mm hücre teknolojisi” kullanma sebeplerimizi;

  • Üretim, nakliye, kurulum koşulları ve sistem konfigürasyonları optimize edildikten sonra en verimli sonucu 182mm hücre teknolojisi kullanan modüllerin vermesi,
  • Işıktan kaynaklı bozulmaların etkisini minimize ederek daha stabil bir güç üretimi sağlaması,
  • Yüksek sıcaklıktaki güç kaybını azaltarak seri üretim hücre teknolojisinde %23,3 çevrim oranıyla ciddi bir artış göstermesi

şeklinde özetleyebiliriz.

Yarım Hücre Teknolojisi’ni tercih etmemizin sebepleri ise şunlardır;

  • Tam kare hücreyi ikiye bölmek, elektrik akım geçiş yolunu kısaltıp, akım direncini düşürmektedir. Bu işlem de tam kare hücreye oranla %3’e kadar daha fazla güç sağlamaktadır.
  • Yarım hücre teknolojisi ile modül mikro çatlak oranı azaltılarak modülde oluşabilecek zararlar en aza indirilmektedir.
  • Kesitli ribon telleri kullanılarak hücre üstü gölgelenmeden %75 tasarruf sağlanmaktadır.
  • Standart hücrelerde kullanılan 5 Busbar’a göre 11 Busbar kullanılması %2 daha fazla verim sağlamaktadır.
  • Modüller özellikle ilk kurulum maliyeti ve sistem tasarımı noktasında kablolama + taşıyıcı sistem + işçilik/montaj gibi ciddi avantajlar sağlamaktadır.”

HSA Enerji Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Mehmet Doğan, küresel iklim krizi için çare olarak alternatif enerji üretiminde güneş enerjisinin en iyi seçeneklerden biri olduğunu vurguladı ve “Son teknolojiyi ve en doğru hammaddeleri kullanarak, piyasadaki en güvenilir çözüm ortaklarından biri olma iddiamızı koruyoruz.” dedi.

FOTO GALERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir